Poleć znajomym

Szare kluseczki

Jak zbierać punkty?

Autor: (3917 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: muffingirl

"(...) Kluski ziemniaczane, jak szary parujący kurhan, spoczęły na olbrzymim, niebieskim półmisku z przedwojennego fajansu. Pani Marta Lewndowska obłożyła je ze wszystkich stron kopiastymi porcjami kwaszonej kapusty, ugotowanej z listkiem bobkowym i kminkiem. Właśnie zaczęła wylewać na kluski skwierczący tłuszczyk ze skwarkami i cebulką - gdy ktoś zadzwonił do drzwi (...)". Ten kluseczkowy fragment "Opium w rosole" Małgorzaty Musierowicz za każdym razem wywołuje u mnie chęć przekąszenia czegoś smakowitego. Czasami są to własnie szare kluseczki. Przepis podaję za Małgorzatą Musierowicz (pochodzi z książki "Łasuch kulinarny").

Składniki

  • * 1 kg ziemniaków,
  • * 1 łyżeczka soli,
  • * mąka pszenna

Sposób przygotowania

  1. "Ziemniaki utrzeć na drobnej tarce, odstawić na 10 minut. Zlać płyn, jaki się zbierze pod ziemniaczaną papką. Następnie dorzucić do niej łyżeczkę soli i tyle mąki, aby papka miała konsystencję półgęstą. Wymieszać. W tej konsystencji cały sekret. Na to przepisu nie ma. Natomiast jest sprawdzian: jeśli wrzucona na wrzącą w garnku wodę (słoną oczywiście) próbna kluseczka rozpadnie się - należy do papki dodać jeszcze mąki. Jeśli kolejna kluseczka się nie rozpadnie - znak to nieromylny, że papka ma gęstość właściwą. Wtedy wrzucamy ją stpniowo, partimi, na wrzątek, nabierając bokiem łyżki po trichu papki i zanurzając łyżkę w wodzie. Kiedy kluseczki wypłyną na wierzch - wyjmujemy jedną na próbę, ale tylko dla świętego spokoju. I tak już są ugptpwane. Wybieramy je łyżką cedzakową, składamy z pieryzmem na półmisku i albo polewamy od razu świeżo wytopionymi skwareczkami z cebulką, albo pozwalamy im wystygnąć i serwujemy rodzinie na kolację, odsmażane. Idealnym dodatkiem do tych klusek jest gotowana kapusta kwaszona, ze skwarkami i kminkiem".

  2. Smacznego :)

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.