Poleć znajomym

Orkiszowy chleb tostowy

Jak zbierać punkty?

Autor: (3917 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: muffingirl

Czas przygotowania:

Czas pieczenia:

Ocena:
Brak ocen

Składniki

 • Składniki:
 • * 455 g mąki orkiszowej,
 • * 300 g wody (dałam około 20 ml mniej),
 • * 4 g cukru,
 • *8-9 g masła,
 • * 2 g słodu (dodałam płynnego słodu jęczmiennego),
 • *8 g soli,
 • *3/4 łyżeczki suchych drożdży,
 • * 3 łyżki sezamu,

Sposób przygotowania

 1. Wszystkie składniki wrzucamy do miski. Najpierw łyżką, łopatką mieszamy wszystkie składniki, aż się połączą w ciasto. Wyrabiamy ciasto dobrze długo przez około 5 minut (można to zrobić mikserem). W tym czasie powinno stać się gładkie, lśniące, łatwiej odstawać od miski i być mocne. Oderwany kawałek ciasta powinien dać się rozciągnąć na cienką błonkę. Ciasto formujemy w luźną kule i wkładamy do miski na 2 godziny (fermentacja). W połowie fermentacji tj.po godzinie ciasto wyjmujemy na omączony blat i składamy czyli delikatnie rozciągamy na prostokąt i składamy na trzy jak urzędowy list, a następnie w poprzek na pół. Znowu wkładamy do miski na pozostałą godzinę.

 2. Teraz przygotowujemy foremkę, delikatnie smarujemy ją olejem i wysypujemy cieniutką warstewką mąki orkiszowej. Ciasto wykładamy na blat i formujemy kulę, zostawiamy by odpoczęło 15 minut. Teraz wykładamy na omączony blat i formujemy owalny bochenek. Najprościej delikatnie rozpłaszczyć ciasto na prostokąt o krótszym boku długości foremki i zroluj jak dywan do trzepania. Bochenek wkładamy do formy, przykrywany ścierką i odstawiamy do wyrastania na 1 lub 1 i 1/2 godziny. W tym czasie rozgrzewamy piekarnik do 215stC/430F. Ja jednocześnie wstawiłam garnek żeliwny do zimnego piekarnika na najniższą kratkę na 30 minut. Pieczemy z przykrywką przez 40-45 minut. Wyjmujemy z piekarnika i foremki (garnka). Studzimy.

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.