Poleć znajomym

Chałka na zakwasie

Jak zbierać punkty?

Autor: (3917 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: muffingirl

Przygotowana w ramach 37 edycji Weekendowej Piekarni wg propozycji Gospodarnej Narzeczonej.

Sposób przygotowania

 1. Składniki i sposób przygotowania podaję za Autorką (moje uwagi w nawiasach).

 2. 1. Poprzedniego dnia wieczorem przygotowuje kwaśne ciasto:

 3. * 35g aktywnego pszennego zakwasu (można wziąć 10 g żytniego i odświeżyć go rano 20g wody i 30g mąki pszennej chlebowej i tak zrobiłam)

 4. * 80g ciepłej wody

 5. * 135g mąki pszennej chlebowej (dałam typ 650 tzw. domowa)

 6. W misce mieszamy wodę z zakwasem, a następnie wsypujemy mąkę. Dokładnie wyrabiamy na jednolite ciasto. Przykrywamy folią i dostawiamy na 8 do 12 godzin.

 7. 2. Następnego dnia przygotowujemy ciasto właściwe:

 8. * 60g ciepłej wody

 9. * 3 jajka i jedno do wysmarowania chałek

 10. * 8g soli

 11. * 55g oleju roślinnego (dałam roztopione masło)

 12. * 65g delikatnego miodu (akacjowego, lipowego, kwiatowego) lub 60g cukru (dałam miód, ale nie wiem jaki - chyba lipowy)

 13. * 400g mąki pszennej chlebowej (dałam typ 650 tzw. domowa)

 14. * 200g kwaśnego ciasta

 15. W dużej misce ubijamy wodę, jajka, tłuszcz, miód i sól, a następnie wsypujemy stopniowo mąkę, całość mieszając drewnianą łyżką. Powstanie nam postrzępione ciasto. Dodajemy kwaśne ciasto i wszytko razem mieszamy. Wykładamy na stolnicę, w tym czasie ciasto się lepi do rąk, ale nie warto się tym przejmować. Na stolnicy oprószonej mąką wyrabiamy ciasto wilgotnymi dłońmi przez około 8-9 minut ( nie dłużej niż 10 minut). Ciasto powinno być zwarte o konsystencji ciastoliny. Miskę po cieście myjemy w gorącej wodzie, wycieramy do sucha i do takiej nagrzanej miski wkładamy ciasto, przykrywamy folią i odstawiamy do fermentacji na 2 godziny. W tym czasie ciasto może wcale nie urosnąć!

 16. (zrobiłam inaczej: miód wymieszałam z wodą, żeby się nie bawić w wyskrobywanie szklanek, wszystkie składniki wrzuciłam do maszyny i włączyłam program "dough". Ciasto wyszło idealne, jak ciastolina, lekko błyszczące i odchodzące od formy. Moja maszyna utrzymuje ciepło godzinę po zakończeniu programu więc ciasto leżało w cieple przez 2 godziny-jak w przepisie i faktycznie nie urosło).

 17. 3. Po tym czasie wykładamy ciasto na omączoną stolnicę. Dzielimy na tyle części, ile planujemy zrobić chałek.

 18. Dalsze instrukcje dotyczą jednej chałki.

 19. Ciasto wałkujemy. Dzieliny nożem na pół. I każdą część rolujemy. Następnie rolkę wałkujemy dłońmi tak by zusykać długi, cieńszy na końcach wałeczek. Kazdy wałeczek składamy na pół i podwieszamy na patyczku, a następnie zaplatamy jedno ramię na drugie, aż do końca. Patyczkiem wykonujemy jeszcze kilka skrętów w przeciwnym kierunków. Kto kiedykolwiek kręcił się na sznurkowej huśtawce, wie o co chodzi. Z drugim wałeczkiem postępujemy tak samo. Oba wałki układamy na blasze lub w okrągłej formie wyłożonje pergaminem.

 20. Zostawiamy do wyrastania na 5 godzin.

 21. 4. Piekarnik rozgrzewamy pod koniec wyrastania do 180 stopni C.

 22. Przed pieczeniem chałki smarujemy jajkiem rozkłoconym ze szczyptą soli.

 23. Pieczemy 500g chałki 25-35 minut, większą 45 minut.

 24. Smacznego:)

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.